درباره ما

بهره‌وری به مثابه یک فرهنگ:

«بهره‌وری» یک مفهوم جامع بوده و فراتر از یک ابزار یا یک رویکرد می باشد. صرف نظر از تعریف فنی بهره‌وری که نسبت ستانده بر نهاده است، بهره‌وری یک نگرش، فرهنگ و یک برداشت ذهنی از کار و زندگی به شمار می آید که از طریق بکارگیری راه های مختلف و عقلانی، سعی در جلوگیری از اتلاف نیرو، انرژی، منابع و زمان داشته و ظرفیت ها و قابلیت ها را ارتقا می دهد. هدف نهایی بهره‌وری هوشمندانه کردن فعالیت ها برای دستیابی به زندگی بهتر و متعالی است.
فرهنگ مجموعه ای مرکب از نمایش های رفتار افراد در زندگی جمعی است به عبارتی دیگر فرهنگ، سایه هر ملتی است و شکل آن با گونه های مربوط به ملل دیگر متفاوت است. برای دستیابی به فرهنگ بهره‌وری نیازمند یک اصلاح فرهنگی هستیم اصلاح فرهنگی به معنای الگوگیری صرف از کشورهای توسعه یافته بدون توجه به فرهنگ بومی نیست بلکه به معنای شناخت نیازهای واقعی جامعه، با توجه به بافت فرهنگی، سیاسی، اجتماعی کشور و ارایه آموزش های همگانی در سطوح مختلف و ایجاد نظام انگیزشی برای گسترش فرهنگ بهره‌وری است. فرهنگ بهره‌وری مشارکت برای رسیدن به منافع مشترک است.

بهره‌وری به مثابه یک فرهنگ:

شبکه سازی رویکردی برای پیشبرد حرکت ملی بهره‌وری:

ارتقاء بهره‌وری در سطح کشور، نیازمند یک عزم ملی و مشارکت عمومی است لذا بر آن شدیم از عبارت «حرکت ملی بهره‌وری ایران» که تداعی‌گر «لزوم مشارکت عمومی» است، بهره بگیریم. برای ایجاد حرکتی در این وسعت نیازمند یک بستر شبکه‌ای هستیم تا نحوه ارتباطات و تعاملات همه ذینفعان بهره‌وری را مشخص نموده و وظایف و مسئولیت‌های هر یک از اجزای این شبکه مشخص گردد. این شبکه می‌بایست متشکل از دستگاه‌های اجرائی بخش عمومی، بخش خصوصی، دانشگاهیان، دانش‌آموزان، سازمان‌های مردم نهاد و ... باشد و سازمان ملی بهره‌وری ایران به عنوان یک سیاست‌گذار و هماهنگ‌کننده، وظیفه هم‌راستا و هم افزا نمودن تلاش‌های اجزای این شبکه را بر عهده گیرد. سازمان تلاش می‌نماید تا با راهبری اثربخش حرکت ملی بهره‌وری کشور، سهم یک سومی بهره‌وری از رشد اقتصادی کشور محقق گردد.

اهداف ایجاد شبکه ملی بهره‌وری ایران:

 • ترویج و نهادینه شدن مفاهیم بهره‌وری در سطح عمومی به مثابه یک فرهنگ 
 • ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی در خصوص اقدامات انجام پذیرفته برای ارتقای بهره‌وری در سطح کشور
 • تقویت تعاملات فی‌مابین ذینفعان بهره‌وری و به اشتراک‌گذاری تجارب 
 • تخصیص نقش‌ها و مسئولیت‌ها در حرکت ملی بهره‌وری کشور
 • تسریع در تکوین نظام مدیریت بهره‌وری
 • آزادسازی پتانسیل‌های موجود برای مشارکت ذینفعان در ارتقای بهره‌وری

 نقش‌های کلیدی شبکه ملی بهره وری ایران:

 • اتاق فکر بهره‌وری (بهره‌گیری از توان ذینفعان بهره‌وری در پژوهش‌ها، تحقیقات کاربردی، برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌سازی‌ها﴾
 • تسهیل‌گری تعاملات و ایجاد بستر مشارکت (ایجاد ارتباط مؤثر و هدفمند بین ذینفعان برای ایجاد منافع مشترک حاصل از رشد بهره‌وری)
 • پایگاه دانش بهره‌وری (مدیریت دانش بهره‌وری از طریق به اشتراک‌گذاری داده‌ها، اطلاعات بهره‌وری و تجارب موفق)
 • نهادسازی (ظرفیت‌سازی و توانمندسازی ذینفعان از طریق آموزش‌ و مشاوره تخصصی) 
 • صلاحیت سنجی (اعتبارسنجی و تایید صلاحیت اعضای شبکه ملی بهره‌وری﴾

تعاریف کارکردها:

تجارب بهره‌وری: برای تعریف پروژه‌های ارتقای بهره‌وری، لازم است ابتدا پروژه‌های موفق را که سایرین انجام داده‌اند، بررسی و آنالیز کنیم تا بتوانیم با الگوبرداری از آن و بکارگیری نوآوری و خلاقیت‌، پروژه جدید را به شیوه موثرتری تعریف و اجرا کنیم. الگوبرداري بر یادگيري و سازگار نمودن تجارب برتر با شرايط سازمان جهت دستيابي به عملكرد بهتر تأكيد دارد. بنابراين در ساده‌ترين حالت مي‌توان الگوبرداري را چنين تعريف نمود: «ايجاد بهبود از طريق آموختن از ديگران». مفهوم الگوبرداري در قالب يك پروژه نمي‌گنجد بلكه فرايند و سازوكار مستمري است كه با تغيير در فرهنگ و نگرش سازمان، بهره‌گيري از تجارب و دستاوردهاي برتر را همواره مورد تأكيد قرار مي‌دهد. صاحبان کسب و کارها همواره می‌بایست با سنجش محصولات، خدمات و فرایندها، وضعیت موجود خود را با بهترین عملکردهای داخلی و بین‌المللی مورد قیاس قرار دهند. 
در این قسمت، تجارب بهره‌وری در 4 سطح صنعت، کشاورزی، خدمات و خدمات عمومی و دسته‌بندی‌های موضوعی و به تفکیک استان و زمان اجرا با شرح کامل و به‌ همراه گزارش تصویری، اینفوگرافی و ... در اختیار اعضای شبکه قرار داده می‌شود. همچنین این تجارب به شیوه مشارکتی، مورد امتیازدهی قرار گرفته و به تجارب برتر «نشان ملی بهره‌وری» اعطا خواهد شد.
کلینیک بهره‌وری (مشاوره آنلاین): در کلینیک بهره‌وری بستری فراهم شده تا بنگاه‌های اقتصادی و دستگاه‌های اجرایی مسائل مرتبط با بهره‌وری واحد خود را مطرح نموده و مشاورین و متخصصین به ارائه راهکار برای حل این مسائل مبادرت نمایند. کلینیک بهره‌وری با هدف بارش افکار و خلق و ارائه ایده‌های بهبود، ایجاد گردیده است. ارائه نقطه نظرات متعدد به یک مسئله مطرح شده توسط بنگاه اقتصادی یا دستگاه اجرایی، باعث مطرح شدن ایده‌های مختلف برای بهبود و همچنین معرفی رویکردها و ابزارهای بهبود می‌گردد. بدیهی است ارائه مشاوره در این قسمت در حد خلق ایده‌ها بوده و اجرایی شدن آن نیازمند پیگیری طرح‌کننده مسئله و مشاوره‌های حضوری است.
بازبینی قوانین و مقررات: این کارکرد باهدف «شناسایی و اصلاح قوانین و مقررات مغایر با بهره‌وری» طرح‌ریزی شده است. هر یک از اعضای شبکه در صورت برخورد با قوانین یا مقرراتی که دستیابی به بهره‌وری را با موانع و چالش‌هایی مواجه نموده است، می‌توانند با ثبت مشخصات قانون مورد نظر، پیگیری جهت اصلاح را از سازمان ملی بهره‌وری ایران مطالبه نمایند. سازمان نیز با تشکیل یک کارگروه تخصصی، این موارد را مورد بررسی قرار داده و قوانینی را که دارای بیشترین ارجاعات است با اولویت بالاتری جهت پیگیری و رفع مغایرت در دستور کار قرار خواهد داد.
تجارب پیشکسوتان: تجارب پیشکسوتان چراغ راه شاغلین امروز است. پیشکسوتان، دارای تجارب بسیار ارزنده‌ای هستند که این تجارب در گذر سالیان و با صرف هزینه‌ و انرژی بدست آمده است و لذا بهره‌وری حکم می‌کند از این منابع ارزشمند حداکثر بهره‌برداری انجام پذیرد. در همین راستا سازمان ملی بهره‌وری ایران به منظور ثبت و ضبط و انتشار این تجارب، بانک اطلاعاتی حاضر را طراحی و اجرا نموده است. 
Ten Minute Productivity ده دقیقه بهره‌وری:       
در دنیای امروز و در فضای مجازی، سلیقه مخاطبان به گونه‌ای رقم خورده است که تمایل دارند بیشترین اطلاعات در کمترین زمان ممکن بدست آورند و مطالب پرحجم معمولاً مورد توجه قرار نمی‌گیرند. TMP رویکردی است که در آن به سراغ پیشکسوتان و صاحب‌نظران بهره‌وری میرویم تا در مدت 10 دقیقه اطلاعات کلیدی خود را درخصوص موانع و چالش‌های پیشروی بهره‌وری و راهکارهای رفع آن‌ها ارایه نمایند. هدف ایجاد حساسیت در مخاطبان است تا توجهشان به موضوع بهره‌وری جلب شده و راهکارهای عملیاتی برای دستیابی به بهره‌وری که حاصل تجربه سالیان متمادی تلاش و فعالیت است، در اختیار علاقه‌مندان و پژوهشگران این عرصه قرار گیرد. TMP به گونه‌ای طراحی شده است که به اشتراک‌گذاری آن در فضای مجازی براحتی انجام پذیرفته و مورد استقبال مخاطبان قرار گیرد.
رصد بهره‌وری: هر چیز را که نتوان اندازه گرفت نمی‌توان مدیریت کرد و هر چیز را نتوان مدیریت کرد نمی‌توان بهبود داد. مدیریت و بهبود بهره‌وری، در مرحله اول نیازمند رصد بهره‌وری و تحلیل وضعیت موجود است. سامانه صبا ضمن ارائه آخرین اطلاعات محاسبات بهره‌وری کل عوامل تولید و سایر شاخص‌های عمومی بهره‌وری کشور، امکان مقایسه‌های بین کشور‌های عضو APO، بین بخش‌های اقتصادی کشور و ... در یک قالب شماتیک فراهم نموده است.
پایگاه دانش بهره‌وری: فراهم نمودن امکان دسترسی به بروزترین دانش ایجاد شده در حوزه بهره‌وری در سطح کشور و جهان، برای اعضای شبکه ملی بهره‌وری ایران از اهداف پایگاه دانش بهره‌وری می‌باشد. در این قسمت آخرین مقالات و تالیفات مرتبط با بهره‌وری، گزارشات عملکرد بهره‌وری، نشریات علمی، پژوهشی، ترویجی و ... گردآوری و ارائه می‌گردد. از مولفین و پژوهشگران درخواست می‌شود با ارائه آخرین مقالات و تالیفات خویش، در تکمیل‌تر شدن این پایگاه دانش مشارکت فرمایند.
تقویم رویدادهای آموزشی، ترویجی بهره‌وری: اطلاع‌رسانی جامع و ارائه تقویم رویدادهای آموزش و ترویج بهره‌وری، با هدف افزایش مشارکت و فراهم نمودن امکان برنامه‌ریزی مخاطبان برای حضور در رویدادها طراحی شده است. تمامی رویدادهای ترویجی و دوره‌های آموزشی داخلی و همچنین رویدادهای سازمان بهره‌وری آسیا APO در این تقویم ارائه شده است.
اتاق فکر بهره‌وری (تالار گفت و گو): مشارکت کلیه ذینفعان بهره‌وری در سیاست‌گذاری‌ها و تدوین برنامه‌های ملی ارتقای بهره‌وری، از اهداف سازمان ملی بهره‌وری ایران بوده و پورتال شبکه ملی بهره‌وری به عنوان کانال ارتباطی، تحقق این امر را دنبال می‌کند.  در این تالار اعضای شبکه ملی بهره‌وری به بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل موجود بهره‌وری و ارائه راهکار می‌پردازند. به منظور بهره‌مندی حداکثری از نقطه نظرات ارزشمند اعضای شبکه، اتاق‌های گفت وگو مجزا بر مبنای موضوعات مبتلا به فراهم شده است.
پروژه‌های مشترک شبکه: سازمان ملی بهره‌وری ایران در نظر دارد با تعریف پروژه‌‌های مشترک، از توانمندی‌ها و پتانسیل موجود در شبکه ملی بهره‌وری ایران، بهره‌برداری نماید. این پروژه‌ها با مشارکت اعضای شبکه اعم از مشاوران، صاحبنظران، دانشجویان و ..... طرح‌ریزی و به اجرا گذاشته خواهد شد. حرکت ملی بهر‌ه‌وری ایران نیازمند یک عزم ملی و مشارکت عمومی است و پورتال شبکه ملی بهره‌وری در تلاش است تا بستری برای مشارکت کلیه ذینفعان بهره‌وری فراهم نماید. پروژه‌های مشترک گامی است برای تحقق رشد بهره‌وری از طریق مشارکت عمومی.
APO Productivity Talk: سازمان بهره‌وری آسیایی در قالب برنامه اینترنتی زنده تحت عنوان   Productivity Talk (P-Talks)  امکانی را فراهم نموده است تا متخصصان فنی، دانشگاهیان، سخنرانان، مقامات دولتی، رهبران صنایع و سایر شخصیت‌های برجسته از سراسر جهان به ارائه تجربیات خود در خصوص جدیدترین موضوعات مرتبط با بهره‌وری و متناسب با شرایط روز بپردازند. طول مدت این سخنرانی‌ها هر کدام یک ساعت در روزهای سه‌شنبه یا پنج شنبه می‌باشد که به صورت ضبط شده از طریق این کارکرد در دسترس مخاطبان خواهد بود. همچنین سازمان ملی بهره‌وری در نظر دارد افراد واجد شرایط از ایران را شناسایی و جهت ارائه سخنرانی معرفی نماید.
دوره‌های خودآموز اینترنتی: سازمان بهره‌وری آسیایی APO در راستای رسالت ترویج، آموزش و فرهنگ‌سازی بهره‌وری، آموزش‌های الکترونیکی و غیر حضوری را طرح‌ریزی و اجرا نموده و به شرکت‌کنندگان گواهینامه معتبر اعطا می‌نماید.
EAPO  تلاشی است از طرف سازمان بهره‌وری آسیایی برای برآوردن نیاز روز افزون آموزش و توسعه مهارت‌های مهم‌ترین دارایی یعنی منابع انسانی، با هدف اتخاذ سریع فن‌آوری‌ها، فرایندها و استانداردهای جدید برای ارتقای بهره‌وری و توسعه پایدار.
 پلت فرم یادگیری الکترونیکی EAPO برای همگان و در هر زمان و مکانی در دسترس مخاطبان می‌باشد.
سامانه مدیریت بهره‌وری دستگاه‌های اجرایی: سامانه مدیریت بهره‌وری، آخرین وضعیت استقرار چرخه مدیریت بهره‌وری در دستگاه‌های اجرایی کشور را مورد رصد قرار می‌دهد. در این سامانه میزان پیشبرد استقرار چرخه مدیریت بهره‌وری به تفکیک گام‌های راهنمای اجرائی ماده 5 قانون برنامه ششم توسعه به تفکیک دستگاه‌های اجرائی و بخش‌های اقتصادی، به شکل شماتیک قابل مشاهده است. دسترسی به این سامانه در حال حاضر صرفا برای دستگاه‌های اجرائی کشور میسر می‌باشد.

اعضای شبکه:

دستگاه اجرایی: در جهت تسهیل ارتباط با دستگاه‌های اجرایی و به منظور اجرای مصوبات کمیته بهره‌وری شامل تعیین وضع موجود بهره‌وری دستگاه از طریق سنجش و اندازه‌گیری شاخص‌های بهره‌وری و تدوین برنامه‌های بهبود و اجرا و نظارت بر آن، یکی از اعضای شبکه ملی بهره‌وری ایران، دستگاه‌های اجرایی می‌باشند. دستگاه‌های اجرایی به عنوان یک عضو از شبکه می‌توانند در کارکردهایی نظیر کلینیک بهره‌وری، تالار گفت و گو، پایگاه دانش و ... مشارکت کرده و موجب افزایش هم‌راستایی و هم‌افزایی گردند.

مشاوران بهره‌وری: مشاور بهره‌وری شخص حقوقی است که بر اساس دستورالعمل تشخیص صلاحیت مشاوران مدیریتی و بهره‌وری، گواهی صلاحیت حرفه‌ای در تخصص مدیریت کیفیت و بهره‌وری را دارد، مشاوران از طریق ارائه خدمات مشاوره بهره‌وری و همکاری برای اجرای تکالیف قانونی در دستگاه‌های اجرایی بر فعالیت‌های سازمان تاثیرگذار هستند. مشاوران بهره‌وری به عنوان یک عضو از شبکه می‌توانند در کارکردهایی نظیر کلینیک بهره‌وری، تالار گفت و گو، پایگاه دانش و ... مشارکت کرده و موجب افزایش هم‌راستایی و هم‌افزایی گردند.

بنگاه اقتصادی: بنگاه‌های اقتصادی کشور اعم از بنگاه‌های تولیدی و خدماتی در این دسته قرار می‌گیرند. بر اساس برنامه جامع بهره‌وری، سازمان موظف است خدمات فنی و مشاوره‌ای در زمینه‌های مختلف بهره‌وری را به فعالان اقتصادی به ویژه بنگاه‌های بزرگ اقتصادی ارائه نماید، همچنین سازمان موظف است در راستای افزایش سطح آگاهی و دانش بهره‌وری برای فعالان اقتصادی از حداکثر توان ظرفیت‌های خود استفاده نماید.

مراکز علمی و پژوهشی: این مراکز از طریق شناسایی و معرفی پژوهشگران جوان، آگاهی از فعالیت­های دیگر مراکز علمی و پژوهشی، همکاری علمی با دیگر مراکز علمی و پژوهشی در قالب تعریف و اجرای پروژه‌های مشترک و ... در گسترش و توسعه شبکه ملی بهره‌وری ایران ایفای نقش می‌کنند.

 انجمن‌های تخصصی بهره‌‌وری: سازمان‌های مردم نهاد و یا انجمن‌های علمی که ثبت رسمی شده و حوزه کاری آن‌ها در اساس‌نامه «بهره‌وری» تعیین شده و یا حوزه کاری آن‌ها فرهنگ‌سازی و موضوعات مشابه می‌باشد، از اعضای شبکه ملی بهره‌وری ایران هستند. این انجمن‌ها می‌توانند نقطه اتصال شبکه ملی بهره‌وری با آحاد جامعه قلمداد شود و از این طریق می‌توانند در توسعه فرهنگ بهره‌وری در اقشار مختلف جامعه ایفای نقش کند.

سفیران: گروهی از افراد که به طور داوطلبانه و در راستای انجام مسئولیت اجتماعی، پس از گذراندن دوره‌های آموزشی و توجیهی لازم و با هدف ترویج و فرهنگ‌سازی، مفاهیم و ابزارهای بهره‌وری را متناسب با جامعه هدف و به زبانی ساده تبیین می‌نمایند. سفیران بهره‌وری در گروه‌های دانشجویی، دانش‌آموزی و معلم‌ها فعالیت می­کنند.

مروجان: شخص حقیقی شامل اساتید و صاحب‌نظران، کارکنان دستگاه‌های اجرایی و بنگاه‌های اقتصادی و بازنشستگان که حداقل یک پروژه موفق در زمینه بهره‌وری داشته باشند و یا گواهینامه صلاحیت مروج بهره‌وری را از APO دریافت کرده باشند. این گروه از ذینفعان از طریق مشارکت در برنامه‌های ترویجی و اجرای پروژه‌های بهبود بهره‌وری، در شبکه نقش‌آفرینی می‌کنند.

دانش‌آموختگان APO: افرادی که در انواع پروژه‌های داخلی یا بین‌‌المللی آموزشی، تحقیقاتی و مشاوره‌ای سازمان بهره‌وری آسیایی (APO) مشارکت داشته و از فرصت کسب دانش جدید یا انتقال تجارب موفق در حوزه‌های مختلف بهره‌‌وری برخوردار شده اند. این گروه از طریق برگزاری سمینارهای مرتبط با دوره آموزشی طی شده، پیاده‌سازی تجارب حاصل از عملیاتی شدن برنامه­ها و پروژه­های APO در سطح دستگاه­های اجرایی و بنگاه­های اقتصادی مشابه در شبکه ملی بهره‌وری ایران مشارکت می‌کنند.